Hudební žánry

Hudba má nekonečně mnoho podob – a i ti vůbec nejzkušenější hudební fajnšmekři jistě potvrdí, že je stále co objevovat. musical genresJe však nejspíše zbytečné snažit se vytvořit nějaký kompletní seznam všech hudebních žánrů – takových je totiž v každé encyklopedii dostatek. Podívejme se naopak na několik žánrů, které nejsou až tak široce známé.

Začněme přitom žánrem, který nese jméno K-pop a který se z oblasti Jižní Koreje postupně dostává i do zbytku světa. Často se uvádí, že novodobý K-pop vznikl až v roce 1992, ve které spatřila světlo světa skupina Seo Taiji and Boys, která do klasické korejské pop-music přinesla celou řadu zahraničních prvků, a to včetně rapu a R’n’B. Ačkoliv se tato skupina při hodnocení poroty v místní talentové show objevila až na zcela posledním místě, její deska se okamžitě po vydání stala celonárodním hitem a inspirovala spoustu mladých umělců. Za celosvětově nejúspěšnějšího interpreta K-popu je tak dnes považován zpěvák Psy, který se proslavil především skladbou Gangnam Style.

Druhým žánrem, který bychom zde chtěli zmínit, je žánr Easy Listening, který bývá často neprávem přirovnáván k muzaku, tedy hudbě, kterou pro podkres používají hotely či obchodní centra. O tom, že je takový příměr nespravedlivý, vás však jistě přesvědčí i jen krátký poslech alb od takových legend žánru, jakými jsou The Melachrino Strings, Paul Mariat a Percy Faith. Od svého vzniku v dvacátém století se navíc tento žánr neustále vyvíjí, takže jeho fanoušci mají stále co kupovat, stahovat a poslouchat.

Jako třetí a poslední bychom pak chtěli zmínit jedno z odvětví metalu, tzv. neoklasický metal. V tomto specifickém žánru se totiž snoubí to nejlepší z metalu s klasikou hudbou. Toto na první pohled podivné spojení přitom funguje až neuvěřitelně dobře, takže si rozhodně poslechněte například švédského kytaristu Yngwie Malmsteena nebo skupinu Cacophony. Z novějších interpretů bychom vám pak doporučili skupiny Ayreon a Trans-Siberian Orchestra.