Jak na legální poslech hudby

Hudba je klíčem k duši a mnozí z nás hudbu posloucháme na každodenní bázi. Je všude kolem a přijde nám tak samozřejmá, že mnohdy zapomínáme na jednu důležitou věc – i hudbu někdo musel stvořit. Je to umění jako každé jiné a každý umělec potřebuje z něčeho žít. Není divu, že v dobách předešlých si lidé hudbu raději kopírovali mezi sebou – ať už šlo o kazety nebo později kompaktní disky, právě kopírování hudby dalo obrovský impuls pirátskému trhu. Přiznejme barvu, kdo z nás někdy neměl doma alespoň jedno vypálené CD. Divit se tomu nelze – ceny originálních CD se pohybovaly v řádech stokorun a člověk si dobře rozmýšlel, jestli si nové album své oblíbené skupiny pořídí v originálním provedení. Koupit si originální nosič tehdy znamenalo podpořit autora.
Nicméně tyto doby už jsou dávno pryč a cena jednoho nosiče před pár lety dnes stačí na měsíce poslechu hudby – a to vše díky pokroku v technologiích. Není nutné lisovat CD – dnes umělci stačí přidat svoji hudbu do Spotify, případně ji zpeněžit přes reklamní systém YouTube.

Je to férová možnost pro obě strany – zatímco posluchač si může užívat hudbu za mírný poplatek nebo za cenu sledování reklam, autor dostane svoji kýženou odměnu. Existují však i organizace jako OSA, které nejsou po chuti široké veřejnosti – ačkoliv deklarují ochranu autorských práv, existují mnohé důvody, proč nad existencí takových svazů uvažovat. Koneckonců i samotní autoři se mnohdy od tohoto svazu distancují a provozovatelé veřejných prostor často mluví o výpalném a pouští ve svých lokálech pouze tzv. nezávislou hudbu.

SpotifyPodpořit hudební umělce správnou cestou

Vyberte si tu správnou cestu, jak umělce podpořit. Navštivte jejich koncert. Kupte si originální nosič. Zaplaťte si předplatné na Spotify. Je třeba si uvědomit, že s každým nákupem prázdného paměťového nosiče platíme automaticky cenu za předpoklad, že krademe. Některé organizace jsou lačné po penězích a samotný umělec tzv. utře nos. Je důležité vybrat si tu správnou volbu.