Negativní účinky hudby

Některé z vás to možná zaskočí, pravdou však je, že hudba může mít kromě spousty pozitivních účinků i účinky negativní. Nebudeme se přitom bavit o případech, ve kterých vedla hlasitá hudba třeba k nějaké té pokutě, ale o věcech spojených přímo s poslechem či produkcí hudby.string-555070_960_720

Stále jsou také vedeny debaty o tom, nakolik může obsah textu písně ovlivňovat určité posluchače. Všichni ještě jistě máme v paměti nedávné ocenění rockové skupiny Ortel, jejíž texty rozhodně nejsou jakkoliv pozitivní či neutrální. Je možné, že efekt na posluchače může být naprosto minimální. Často se však traduje o případech sebevražd, ke kterým byl daný člověk doveden i na základě poslechu smutných a depresivních skladeb – a podobný mechanismus by, pokud skutečně existuje, mohl fungovat i v případě písní nenávistných.

Vědci také zjistili, že u citlivějších jedinců může hudba vyvolat i řadu záchvatů, mj. epileptických. Nejedná se zde přitom o případy, které by byly zasazeny do koncertního prostředí, u kterých je spojitost s poslechem hudby přinejmenším diskutabilní (daný záchvat mohl být způsoben třeba světelnou kulisou), ale o případy lidí, kteří poslouchali hudbu během nebo po vypjatých emocionálních momentech.

Hudba může mít negativní vliv i na hudebníky či muzikanty. Při delších nepřerušovaných vystoupeních totiž dochází k velkému svalovému vypětí, které může následně vést k dlouhodobým úrazům. Vystoupení v sobě navíc zahrnují i celou řadu psychologických faktorů, které zahrnují stres či nutnost být po celou dobu vystoupení v naprostém soustředění na předváděný výkon. V souvislosti s tímto pak za zmínku stojí i vysoce kompetitivní prostředí klasické hudby, ve kterém uspějí jen ti skutečně nejtalentovanější a nejtvrději pracující jedinci, kteří navíc s hudbou často začínají v útlém věku.

Na samotný závěr pak nezapomeňme ani na to, co se již několik let objevuje ve všech manuálech ke sluchátkům a hudebním přehrávačům, tedy skutečnost, že pravidelný poslech příliš hlasité hudby může – někdy i nevratně – poškodit sluch.