Nejlepší filmový soundtrack všech dob

The best film soundtrack of all timeO tom, že je dnes hudba nedílnou součástí všech filmů, asi nemusíme vést sáhodlouhé debaty. Uvědomují si to samozřejmě i jejich tvůrci, kteří si na tvorbu zvukové stopy již dnes pravidelně najímají ty nejlepší skladatele, hudebníky a orchestry. Je však možné vůbec nějakým způsobem určit, kterým filmový soundtrack byl tím vůbec nejlepším?

Srovnávat soundtracky určitě lze – ne však všechny navzájem. Proč? Protože každý soundtrack je něčím specifický. Některé soundtracky jsou spíše soubory písniček, jiné jsou naopak plné orchestrálních motivů. Říct, která z těchto možností je lepší, přitom jednoznačně nelze. Záleží totiž na tom, jak jsou zasazeny do celého filmu, pro který vznikly, ne na tom, jestli bychom si je pouštěli neustále dokola i bez obrazové stopy.

V jednotlivých kategoriích však už bychom nejspíše srovnávat mohli, takže bychom zároveň mohli určovat i to, které soundtracky si zaslouží největší pozornost. Zmiňme zde tedy alespoň některé z těch skutečně nejpozoruhodnějších.

Pokud se omezíme na soundtracky, které jsou složeny ze skladeb známých interpretů, pak se pořádně vysoko musí umístit soundtrack z filmu Trainspotting, na kterém nalezneme výtvory takových legend, jakými jsou Iggy Pop, Underworld, Blur či Brian Eno. Ze stejného soudku je pak i soundtrack ke kultovní filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction, který obsahuje skladby od Dicka Dalea, Chucka Berryho a The Lively Ones. Zcela obstojí i sám o sobě, v kontextu filmu je pak ale skutečnou perlou, na kterou budete dlouho vzpomínat.

Pokud se naopak omezíme pouze na soundtracky, které jsou převážně instrumentální, pak budeme v první řadě muset zmínit zvukový doprovod k filmu Twin Peaks: Fire Walk With Me, který složil Angelo Badalamenti. Jeho evokativní kombinování různých zvuků a jazzu se totiž nesmazatelně vrylo do paměti všech fanoušků tohoto filmu. Z jiných klasik si zaslouží pozornost také soundtrack k Mechanickému pomeranči od Stanleyho Kubricka. Melodie od Wendy Carlosové vás totiž přímo uchvátí.