Spousta z nás jistě relaxuje při poslechu nějaké té oblíbené hudby. V poslední době však stále více slýcháváme o tom, že bychom si ve chvílích odpočinku měli poslechnout i speciální relaxační hudbu. Jaké jsou pro to ale důvody?

Prvním důvodem je důvod fyziologický. Je totiž vědecký dokázáno, že poslech hudby přímo ovlivňuje naše pocity, nálady i myšlenky. Zatímco poslech rychlé hudby nám zrychlí dýchání a rozproudí krev, hudba pomalá nás naopak dokáže zklidnit a dostat do pomalejšího rytmu. Z toho pak samozřejmě vychází i to, že při poslechu takové hudby klesne hladina stresu.

relaxing musicRelaxační hudba totiž často zahrnuje i spoustu přírodních zvuků, které v nás dokáží vyvolat pocit pobytu v přírodě. Samozřejmě, že by bylo lepší, pokud bychom namísto poslechu takové hudby zamířili přímo do lesa nebo na hory, i tak nám ale pouhý poslech může výrazně prospět, a to jak po tělesné, tak po duševní stránce.

Poslech relaxační hudby navíc dokáže i snížit pociťovanou bolest, což dokázala celá řada klinických studií týkajících se pacientů po operaci a pacientů, kteří pociťují chronické bolesti. I několik minut odreagovávání se s relaxační hudbou stačí k tomu, aby se dostavil kýžený efekt. A nezáleží přitom na tom, zda máme bolesti dlouhodobě nebo zda nám zrovna zubař vytrhl zub.

Zmínit bychom měli i skutečnost, že ničím nerušený poslech relaxační hudby nám pomáhá vytvořit určitou bublinu, ve které se dokážeme psychicky izolovat od všech těch ruchů, které v nás vyvolávají stres a nepříjemné pocity.

Na úplný závěr pak zmiňme i výzkumy, které dokázaly, že poslech relaxační hudby při práci dokáže zlepšit naši motivaci i soustředění. Pokud se tedy po ránu v práci nedokážete vůbec koncentrovat na to, co zrovna děláte, pak byste měli zvážit nasazení sluchátek a poslech takové hudby, která vás dokáže naladit na tu správnou notu. A navíc nebudete muset poslouchat poznámky svých kolegů a kolegyň!