music_happyO tom, že na nás má hudba určitý vliv, nemůže být nejmenšího sporu – vždyť asi každý z nás s tím má nějakou tu přímou zkušenost. Proč nás ale hudba může dělat šťastnými a proč nám ty správné skladby vždy zvednou náladu?

Ti z vás, kteří tipovali, že za to můžou chemické procesy, které ovládá náš mozek, tipovali správně. Za vším stojí dopamin, chemická látka, která – kromě jiného – má i přímý vliv na to, jak se v daný okamžik cítíme. Více dopaminu v těle přitom jednoduše znamená více štěstí.

Za zmínku také stojí, že dopamin má vliv nejen na naši náladu, ale i na naše závislosti. Jednoduše řečeno – pokud nás určité podněty pozitivně ovlivňují, pak si na ně díky dopaminu vytváříme závislost. Na první pohled se to v případě hudby může zdát podivné, ale proč bychom si pak stále dokola pouštěli ty stále stejné písničky? Není to jen proto, že by se nám líbily – je to i proto, že jsme si na jejich poslech vybudovali určitou závislost. Dobrou zprávou samozřejmě je, že zrovna tahle závislost nám nejspíše nezpůsobí žádné zdravotní nebo finanční problémy.

Kromě dopaminu nám však náladu dokáží zvednout i jiné tělesné projevy, které jsou s náladou spojeny a které dokáže hudba vyvolat. Rychlá hudba nás například motivuje k tomu, abychom i rychleji dýchali, což se vzápětí projeví i na naši náladě. Naopak pomalá hudba vede ke zpomalení pulzu a růstu krevního tlaku, což má přesně opačný efekt – některé zdroje dokonce tvrdí, že smutná hudba může naše zdraví ovlivnit negativně.

Zajímavostí pak je, že hudba může naši náladu ovlivnit i v případě, že ji zrovna vůbec neslyšíme. Vědci totiž odhalili, že i pouhé očekávání oblíbených tónů a melodií může způsobit výše zmíněnou dopaminovou reakci. Zvednout náladu vám tak může i pouhé projíždění vašeho oblíbeného playlistu!