Vliv, který má hudba na naše životy

music_impactHudba nás ovlivňuje mnoha způsoby – a o některých z nich mnoho z nás nemá ani potuchy. Samozřejmě, každý z nás asi ví, že rychlé techno nám dokáže pěkně rozpumpovat krev v žilách a že smutná písnička nám naopak pomůže prohloubit naše deprese, to jsou však jen ty zcela nejzřetelnější vlivy, které na nás hudba má.

Uvažte třeba, jaký vliv na vás má hudba, která hraje v různých obchodních střediscích. Ne, není tam jen proto, aby tam nebylo ticho. A rozhodně tam není ani proto, aby přehlušila typický nákupní ruch. Hudbu, která má hrát v nákupních centrech, totiž dnes již často vybírají skuteční odborníci z oboru tak, aby stimulovala chuť nakupovat a utrácet více peněz. Nesmí být příliš výrazná, aby vás příliš neotravovala a abyste o ní příliš nevěděli, ale nesmí být ani příliš tichá – pak by totiž nemohla dosáhnout žádného efektu. Musí být přesně někde mezi tím, aby ovlivňovala pouze podvědomí nakupujících.

Podobné taktiky však nepoužívají jen prodejci v obchodních centrech, ale také například manažeři těch nejvyhlášenějších kasín. Zvuková stopa má sice primárně navodit pocit pohodlí a určitého luxusu, často jsou však do ní také vkládány zvuky výherních automatů či cinkajících peněz tak, aby si všichni hráči mysleli, že výhra je neustále na dosah.

Hudba však dokáže ovlivnit i například naše vnímaní různých chutí, což je dnes dokázáno dokonce i vědecky. Toho si samozřejmě nemohly nevšimnout restaurace, které dnes už jen zcela zřídka zalije úplné ticho. Restaurace podávající jídla z ryb třeba často pouštějí zvuky vln, která nám při jídle mají připomínat moře – ryby pak chutnají o poznání lépe a my tedy budeme mít dobrý důvod se do dané restaurace vracet znovu a znovu. Příliš hlasitý hluk naopak celkovou chuť jídla snižuje, což může být jedním z důvodu, proč si prakticky nikdo nedokáže pořádně vychutnat jídla podávaná při dlouhých letech.